Vynikající studenti převzali stipendia

Oddělení výzkumných projektů

O nás

Vzkumn zmr "Opomjen archeologie" (2005-2010)



Archeologie se vyvj nejen zmnou paradigmat, nbr tak tm, jak postupn klade draz na nov (nebo opomjen) druhy pramen. Pvodn se archeologie sousteovala na jednotliv artefakty (valn st 19. stolet), pozdji na nlezy hrobov; pak pibrala i pozstatky osad. V obdob procesulnho paradigmatu po polovin 20.stolet k tomu pistoupil draz na tzv. ekofakty a prameny prodn (tj. takov, jejich formu lovk nevytvoil intencionln, ale jejich vznik pesto zpsobil nebo ovlivnil, nebo naopak jimi byl ovlivnn). To vedlo k velkmu pokroku ve vyuit prodnch vd v archeologii. V posledn tvrtin 20.stolet se krom studia formy lidskch artefakt rozilo studium jejich prostorovch vlastnost. Zdlo by se, e zde archeologie dochz k druhovmu vyerpn svch pramen. Pesto se ale domnvme, e zstv velk okruh archeologickch pramen, kter archeologov doposud opomjeli nebo je vyuvali jen ojedinle, a na jejich vznamnou st je soustedn pedkldan vzkumn zmr.

Hlavn cle projektu:



  • zaplnit mezeru, kter existuje v ternnch vzkumnch aktivitch esk archeologie, zahjit nov program, kter ji me dostat do poped teoretickho sil svtov archeologie
  • zvit badatelskou sloku v ternn innosti katedry a stimulovat badatelskou prci katedry na zklad vlastnho empirickho materilu
  • vytvoit stabiln zkladnu pro cvien student v ternn archeologii a ve znalosti artefakt, nezvislou na projektech zchrann archeologie (vzkumy bezprostedn ohroench lokalit hrazen investorem, kterch katedra vyuvala doposud a kter nelze systematicky plnovat nebo zvis na faktorech mimo oblast archeologie)
  • provdt ternn vzkumy, kter jsou etrn k archeologickm pamtkm, protoe jen minimln naruuj artefaktov archeologick prameny (pokud je naruuj vbec); k takovmu postoji vst i studenty


Hlavn tmata projektu



  • Archeologick vzkum lesnho prosted, kde je zachovno velk mnostv archeologickch stop, z nich jen nepatrn st byla doposud systematicky zkoumna. Pitom v lesnm prosted jsou nkter archeologick pamtky mimodn dobe zachovny a nkter nelze dokonce v naich podmnkch sledovat jinde ne prv zde. O reliktech pravkch aktivit, s vjimkou mohylovch pohebi a hradi, nevme tm nic a z obdob stedovku a novovku poskytuje nae lesn prosted nesmrn bohat pozstatky lidskch aktivit, nezdka celou zaniklou kulturn krajinu. Vtina ternnch aktivit je provdna nedestruktivnmi metodami (zejm. vizuln przkum a dokumentace relifnch tvar, geofyzikln przkum) nebo men sonde vybranch lokalit.
    Subtmata:


    • Vzkum pravkho a ran stedovkho osdlen (pokus o identifikaci sdli v lesnm prosted pomoc cesiovho magnetometru, dokumentace a revizn vzkum mohylnk a dalch relikt) doplnn povrchovmi sbry, leteckou a geofyzikln prospekc na zemdlsky kultivovanch plochch ve sledovanch regionech. Ve vjimench ppadech lze tak pistoupit k vzkumu na okraji lesnch komplex, a to jednak pro komparaci, jednak pro zskn kvalitnho datovacho materilu.
    • Vzkum vrcholn a pozdn stedovkho a novovkho osdlen (zanikl vesnice, pluiny, cesty, vrobn arely tzv. lesnch emesel a dal relikty zanikl nebo zanikajc kulturn krajiny).
    • Vzkum malch stedovkch a novovkch mst obklopench zpravidla zalesnnmi terny (vyhodnocen dosavadnch pramen a ternn vzkum v prosted malch mst zkoumanch region, kterm byla dosud vnovna okrajov pozornost, bez nich vak nelze studovat sdeln strukturu mladho stedovku a novovku; odkryvy budou provzny s pedstihovmi zchrannmi aktivitami, nap. Star Plzenec). Takovho vzkumu je rovn zapoteb pro zskn srovnvacch soubor artefakt k vytvoen chronologickch sekvenc.




  • Archeologick vzkum suovch kuel pod pravkmi i stedovkmi vinnmi lokalitami. Vzkum takovch lokalit (vrcholov partie vinnch osad, tzv. pravkch fortifikac a stedovkch hrad) je asto obtn nebo vbec nemon, avak suov kuele, vznikl vtinou eroz vrcholovch vrstev, jsou zachovny dobe a obsahuj mnostv archeologickch pramen.
    Pestoe vzkum pravkch vinnch lokalit m dlouhou tradici a tento typ pamtek (pedevm hradi) pat k nejvraznjm monumentm na krajiny, v oblasti interpretace jejich funkce a vznamu se dosud archeologie pohybuje vtinou v oblasti domnnek a hypotz. Jednm z dvod tohoto stavu je dosavadn zamen vzkumu na vrcholov partie vinnch lokalit (nap. akropole hradi), kter jsou ovem zpravidla siln postieny eroz, a tud i archeologick prameny z tchto poloh jsou postieny mnoha transformacemi. Clem je komplexn studium pravkch a rann stedovkch vinnch lokalit ve vybranch regionech (pesn zamen pomoc GPS a totln stanice, mikrosonde, predikce novch lokalit a omezen odkryv suovch kuel na jejich pat). Tento program slibuje zmnohonsobit poet archeologickch lokalit v tzv. vinnch polohch (v nkterch obdobch jsou jedinmi stopami sdlen).

  • Archeologick vzkum nivnch sediment. Ukazuje se, e i v ppad pomrn malch potok jsou dol do hloubky a nkolika metr zaplnna eroznmi sedimenty, kter vznikly v mladm pravku, stedovku nebo novovku. Jsou zde zachovny cenn prameny k djinm esk krajiny, kter doposud byly jen velmi mlo zkoumny.

  • Soust lesnho prosted (ale i bezlesch oblast) jsou hojn stopy tby surovin (napklad rud kov) nebo pokus o jejich tbu od pravku do novovku, kterm byla vnovna pouze okrajov nebo dn archeologick pozornost. Tyto bohat relikty jsou nedocennm pramenem pro poznn vyuit esk krajiny v minulosti a pochopen nkdy vraznch zsah do prosted, kter ns obklopuje.


  • Jednm z vznamnch prostedk plnn vzkumnho zmru se stane leteck archeologie.
    Tento nstroj se u ns v uplynulm destilet dostal velmi rychle na svtovou rove.
    Tato soust projektu si klade tak svoje samostatn teoretick cle: smuje k pochopen struktury osdlen esk krajiny v pravku a stedovku v oblastech, kterm dosud byla vnovna okrajov
    pozornost - pahorkatinm a vrchovinm. Zmrem je provst detailn vzkum region
    s rovnomrnm zastoupenm zalesnnch a otevench ploch. K dosaen tohoto cle bude vyuito
    kombinace nedestruktivnch ternnch postup, pedevm leteck archeologie (vetn tzv.
    dlkovho przkumu), povrchovch vzkum (sbru po orb, przkumu antropogennch stop na povrchu ternu, resp. geodeticko-topografickho przkumu), geofyziklnho men
    povrchovch vrstev ternu a nkterch mn vyuvanch postup (nap. geobotaniky)
    s omezenm archeologickm vkopem vybranch situac (srov. tmatick celek 1).

    Subtmata:




    • Zhodnocen stupn identifikovatelnosti sdelnch komponent na povrchu zemdlsky intenzivn vyuvan krajiny nin, resp. v dosud zalesnnch enklvch tohoto krajinnho typu, a stejn tak i v oblasti pahorkatin/vrchovin.
    • Testovn potencilu leteckho przkumu (prostednictvm porostovch pznak) oblast, kter jsou situovny ve vych nadmoskch vkch s pevahou stedn tkch a tkch pd (pahorkatina,vrchovina).
    • Systematick provdn leteck prospekce a dokumentace antropogennch stop klasick zny stedovk kolonizace v oblasti podh a pat eskch hraninch poho. Jedn se pedevm o vyhledvn pozstatk zaniklch vrcholn stedovkch a ran novovkch vesnic, pluin a komunikac.
    • Shromdn vech dostupnch obrazovch pramen, tj. leteckch a satelitnch snmk k vybranmu zem v tuzemskch a zahraninch fondech a jejich analza.
    • Proveden sonde u vybranch objekt odhalench pi leteck prospekci a/nebo pomoc jinch nedestruktivnch metod, kter by vedla k uren jejich pvodn funkce a st.



Prostorovm rmcem vzkumu je nkolik region v echch, kter spluj poadavky vyplvajc z ve specifikovanch tmat (zejm. ve poloen oblasti pahorkatin a vrchovin s rozshlmi zalesnnmi plochami a nzkou rovn dosavadnho archeologickho poznn). Oblast, kde ji nkolik let vzkumy katedry archeologie ZU probhaj, jsou zpadn echy, kde je mono sledovat vechna tmata (praktickou vhodu regionu je dobr dostupnost a monost provdn ternnch prac v rmci vuky, nap. cvien z ternn archeologie).




Pro een v teoretick rovin pinese vzkumn zmr zejmna







  • znan obohacen potu archeologickch lokalit z mnoha obdob pravku i stedovku, a to ani by bylo nutno zkoumat jejich artefaktov objekty destruktivnmi vzkumy
  • zjitn lokalit, kter jsou tradinmi destruktivnmi vzkumy nezjistiteln
  • chronologick uren lokalit nebo jeho zpesnn, zskn stratigrafickch situac
  • zskn poznatk o mnoha vrobnch innostech, a to i takovch, kter probhaly do znan mry na povrchu ternu a tradinm vzkumem jsou proto nezjistiteln (stedovk i pravk? pole, dal vrobn aktivity)
  • poznatky z nadzemnch archeologickch objekt, kter jsou v lesch zachovny, ve vtin na kulturn krajiny (na dlouhodob zemdlsky kultivovanch plochch) vak byly znieny stedovkou a novovkou orbou a navazujc eroz
  • poznatky o eroznch procesech v na krajin v pravku, stedovku a novovku a jejich dynamice v jednotlivch obdobch
  • poznatky o tb nerostnch materil v rznch obdobch pravku a stedovku a o rozsahu jejho psoben na soudobou krajinu
  • v obecn rovin o genezi na kulturn krajiny, formovn a vvoji jednotlivch krajinnch komponent, poznatky o dlouhodob stabilit a dynamice lesnch porost v minulosti (mra odlesnn apod.)

Personální obsazení

Dokumenty a důležité odkazy


Kontakt